الکسا چگونه کار میکند؟
به عنوان مثال یکی از مهمترین و کاربردی ترین ابزارها برای هر مدیر و اداره کننده آمار و باز خورد است.
الکسا هم آمار و باز خورد ارائه میکند، الگوی کاری الکسا ساده است و شاید غیر معقول باشد ، ولی آمار الکسا خصوصا در رتبه های زیر ۱۰۰ هزار بسیار به واقعیت و حقیقت نزدیک است و از همین رو مورد توجه کاربران حرفه ایی وب قرار گرفته.
الکسا به وب سایتهایی امتیاز می دهد که  Toolbar الکسا را در Browser خود نصب کرده اند،  و اجازه کنکاش آمار و تعداد بازدید userهایی که این Toolbar را نصب نکرده باشند، را نمی دهد.
اگر چه به نقل از الکسا که به ارائه ویژگی ها و روش های مورد استفاده خود پرداخته  ولی معلوم نیست چه سورس های دیگری برای الکسا اطلاعات جمع آوری میکنند:

“Alexa computes traffic rankings by analyzing the Web usage of millions of Alexa Toolbar users and data obtained from other, diverse traffic data sources”

به عبارت دیگر الکسا لیستی از وب سایتهای اینترنتی است که طبق ترافیک و تعداد بازدید مرتب سازی شده و اگر وب سایتی در منطقه خود مثلا ایران جزو ۵۰ یا ۱۰۰ وب سایت اول آن نمایش داده شود مشخص کننده ارزش بالای این سایت از لحاظ تجاری نیز خواهد بود زیرا وب سایتهای دیگر سعی می کنند با پیدا کردن سایتهای پر ترافیک از آنها برای دریافت لینک یا نمایش تبلیغات استفاده کنند که موجب افزایش در آمد و ارزش سایتهای پربازدید خواهد شد.

رتبه حجم بازدید الکسا چگونه افزایش می یابد؟

 جایگاه در لیست الکسا بر اساس مجموع بازدیدهای ۳ ماه گذشته از یک وب سایت توسط  کاربرانی که نوار ابزار الکسا را در مرورگر خود نصب کرده اند می باشد، طوری که هر userایی که این تولبار را نصب کرده به هر پیجی که می رود یک مورد بازدید برای آن page  از آن سایت ثبت می شود و با توجه به نوع ورود به صفحه، اینکه با کلیک روی لینکی یا با وارد کردن آدری سایت و … این اطلاعات در الکسا ذخیره می شوند.
در اولین گام الکسا یک میزان Reach و دوم تعداد بازدید از هر صفحه وب در طول روز را محاسبه می کند و اصول رتبه بندی الکسا بر اساس همین ۲ شاخصه است.

Reach در الکسا  چگونه محاسبه می شود؟

 


Reach  معیاری برای اندازه گیری آمار بازدید کل کاربران اینترنت در جهان است.
در مثال بالا ریچ کاربران سایت یاهو در یک هفته اخیر کمتر از ۲۰ درصد و در یک ماه آتی بیشتر از ۲۰٫۱ % بوده است. و یعنی در ماه گذشته بیش از ۲۰٫۱ % از userهای کل اینترنت از سایت یاهو بازدید داشته اند یاهو کلیک خور داشته است.

pageviews یا بازدید از صفحات در الکسا چیست؟
الکسا تعداد صفحات بازدید شده توسط بازدید کنندگان سایت رابازدید از صفحه ( pageviews )در نظر می گیرد.
نکته:چندین بازدید از یک صفحه توسط یک کاربر در طول روز فقط یک بازدید محاسبه خواهد شد. در مثال تصویر پایین تعداد میانگین بازدید صفحات در ۳ ماه گذشته حدود ۶٫۸ بوده است:

 


PageViews/User (تعداد بازدید از صفحه / کاربر)میانگین بازدیدهای یونیک هر user در طول روز است و در مثال پایین تعداد صفحات بازدید شده هر کاربر  در یک هفته حدود ۱۶٫۰۴ است:

 


تفاوت سایت و وب هاست از دید الکسا از کجاست؟
از نظر الکسا دامین اصلی سایت است و زیر دامنه ها نیز جزوی از وب هاست هستند، برای مثال jahansite.com/اخبار و jahansite.com/آموزش و jahansite.com/دانشنامه هر ۳ وب هاستهای سایت jahansite.com هستند.
علاوه بر این وب سایتهایی که از نظر اسم دامنه با هم متفاوت هستند ولی دارای مطالب یکسانی هستند از نظر الکسا یک وب هاست محسوب می شوند.
این مورد یک استثنا هم دارد و آن وبلاگهایی  است که در صورت تایید هویت صفحات آن برای الکسا هر کدام از زیر دامنه ها را یک وب سایت در نظر می گیرد، همانطور که می دانیم در اکثر وبلاگها آدرس دهی به شکل زیر دامنه ای از سرویس دهنده وبلاگ است.
رتبه روزانه ترافیک Daily Traffic Rank
نمایش دهنده اطلاعات بازدید صفحات وب سایت در یک طول یک روز است:

 

نام روبات وب یا خزنده وب الکسا چیست؟
در صورتی که به هر دلیل قصد جلوگیری از دسترسی روبات الکسا به وب سایت خود را دارید کافیست نام آن را در فایل روبوتهای خود قرار دهید:
ia_archiver نام روبات الکسا است.

Bounce Rate بانس ریت در الکسا چیست؟
Bounce Rate به طور معمول درصد کاربرانی است که بعد از دیدن یک صفحه از سایت خارج می شوند.
Bounce Rate نشاندهنده جذابیت سایت برای بازدیدکننده است و هر چه درصد آن کمتر باشد بهتر است.
اگر درصد پرش کاربران بالا باشد به این معناست که بازدید کننده های بیشتری بعد از وارد شدن به سایت و بررسی یک صفحه به بازدید سایر صفحات تشویق نشده یا مورد جذابی برای حفظ کاربر در سایت وجود نداشته و کاربران بیشتری بلافاصله بعد از ورود سایت را ترک کرده اند.

 


آیا نصب نوار ابزار الکسا واقعا در افزایش رتبه تاثیر دارد؟
بله حتی اگر یک کاربر بیشتر در طول روز حدود ۱۰ دقیقه چند صفحه وب را مرور کند بی شک رتبه الکسای آن سایت بالاتر خواهد رفت، از دید کارشناسان seo ، اولین کار برای افزایش رتبه الکسا نصب تولبار الکسا برای خودتان است و بعد پیشنهاد نصب به دیگران.
تولبار الکسا را از کجا می توانیم دانلود کنم؟
شما می توانید تولبار آماده را از سایت الکسا دریافت نمایید دو نمونه تولبار الکسادر سایت در قابل دریافت است،